Związek po zdradzie – co dalej?

Uważa się, że romanse pozamałżeńskie są najczęstszym problemem, z którym pary zgłaszają się na terapię, i zajmują drugie miejsce pod względem destrukcyjności dla związków. Pierwsze miejsce należy do przemocy fizycznej, która ma bardziej negatywne oddziaływanie niż zdrada. Zwolennicy liberalnego podejścia do tematu wierności bagatelizują zdradę i wyliczają szereg korzyści dla związku: dowartościowanie, zaspokojenie potrzeb fizycznych, odświeżenie relacji z partnerem, wzbogacenie życia seksualnego. Jednak zdrada zawsze krzywdzi drugą osobę i może okazać się błędem nie do naprawienia.

las

Badanie pt. „Ryzykowne zachowania Polaków” z 2016 r. przeprowadzone przez Centrum Profilaktyki Społecznej  wykazało, że pozamałżeńskie kontakty seksualne miało aż 39% osób. Wyniki wskazały, że mężczyźni zdradzają częściej (46%), i są to zwykle jednorazowe akty. Kobiety, które przyznały się do niewierności (32%) prowadziły dłuższe romanse, niejednokrotnie wieloletnie. Zdradzające partnerki mają zwykle od 28 do 40 lat, niewierni partnerzy: od 25 do 50 lat. Obecnie obserwuje się rosnący trend związany z nawiązywaniem kontaktów pozamałżeńskich młodych mężczyzn przez internet. Co dziesiąty młody mężczyzna umówił się na seks z partnerką z sieci. Wykształcenie mężczyzn nie ma bezpośredniego związku ze skłonnością do zdrad, natomiast kobiety z wyższym wykształceniem, lepiej zarabiające, bezdzietne, aktywne zawodowo częściej wdają się w romanse.

Kluczową kwestią jest fakt, że zdrada często bywa wyrazem kryzysu w związku, który trwał od dłuższego czasu. Ujawnienie jej prowadzi do konieczności podjęcia poważnych decyzji. Niejednokrotnie jest to spore wyzwanie dla obojga, dlatego zdarza się, że na tym etapie para decyduje się rozstać lub skorzystać z pomocy psychoterapeuty.

klucz

Przyczyny zdrady mogą być różne: rozczarowanie codziennością, niezrozumienie ze strony partnera, stresująca praca, kłopoty finansowe, rutyna w życiu seksualnym, wyjazdy służbowe, zaniedbanie przez partnera, tęsknota za romantycznym uniesieniem, poczucie pustki, potwierdzenie własnej atrakcyjności. Wiedza o przyczynach zdrady bywa źródłem ulgi i daje szansę na bardziej świadome i mniej destrukcyjne funkcjonowanie w przyszłości; daje nadzieję, że kolejne kryzysy mogące zdarzyć się w życiu pary będą rozwiązywane bardziej konstruktywnie.

Warunkiem powodzenia terapii par są:
  • dobrowolność – każda strona powinna chcieć uczęszczać na terapię celem odbudowania związku, w żaden sposób nie można zmusić drugiej osoby do terapii.
  • szczera motywacja do pracy nad związkiem obydwu stron.

Spotkanie w gabinecie z osobą neutralną, bezstronną i życzliwą może pomóc parze w przyjrzeniu się sprawie na spokojnie. Dostrzec, że bolesna zdrada jest wynikiem wielu czynników. Terapeuta pomaga uporządkować myśli i uczucia oraz zobaczyć złożoność sytuacji i wielość aspektów. Dodatkowo kolejne wspólne doświadczenia pozwalają odbudowywać obraz partnera jako osoby godnej zaufania.
Celem pierwszej wizyty jest ustalenie czy pomysły na rozwiązanie kryzysu w związku są realistyczne i czy pomoc terapeuty jest potrzebna. Terapeuta przygląda się również celom partnerów, które chcieliby osiągnąć poprzez uczęszczanie na terapię.  Dzięki wstępnym konsultacjom z terapeutą par niektórzy decydują się na korzystanie z jego wsparcia, a inni odnajdują w sobie siłę, by uporać się ze zdradą samodzielnie.

Możliwe jest także indywidualne wsparcie osoby, która dowiedziała się, że została zdradzona przez partnera. Własna terapia jest okazją do wyrażenia swoich emocji, żalu i rozczarowania w atmosferze akceptacji i zrozumienia. Terapia indywidualna pozwala odkryć w sobie siłę, by odbudować związek lub by rozpocząć życie na nowo w pojedynkę.

Po ujawnieniu romansu u osoby zdradzonej następuje trzyetapowy proces radzenia sobie:

  1. Emocjonalny „rollercoaster”w tej fazie następują silne wahania emocji, gdzie dominuje gniew oraz skrajne zachowania względem zdradzającego: od wyrzucenia z domu do namawiania do szybkiego powrotu.
  2. Okres zawieszenia – w tej fazie reakcje emocjonalne są słabsze i rzadziej podejmowane są próby zrozumienia zdrady. Dominuje spokój i akceptacja, obojętność.
  3. Odbudowanie związku – w tej fazie osoba zraniona zaczyna dostrzegać wysiłki i chęci partnera, by odbudować związek na nowo i w zależności od własnej ku temu motywacji decyduje co dalej.

para

Ważne, by pamiętać, że zdrada zawsze krzywdzi drugą osobę, a romans często jest objawem szerszego problemu w związku, który leży u jego podłoża i musi stać się przedmiotem dyskusji podczas terapii.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s