Psychoterapia online – jak się przygotować?

Od 14 marca br. do odwołania, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszono stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. Dla wszystkich nas decyzje rządu pociągają za sobą wiele zmian. Praca zdalna, zamknięcie szkół i przedszkoli, zakaz organizacji zbiorowisk, zachowywanie bezpiecznego dystansu między osobami, ograniczenie kontaktów społecznych. Rzeczywistość, w której żyliśmy, została zmieniona, a my musimy się do niej przystosować.

Również w psychoterapii nastało wiele zmian, do których wszyscy, zarówno klienci jak i specjaliści musieli się dostosować. Niewątpliwie kontakt w cztery oczy jest najbardziej pożądany w relacji terapeutycznej, jednak w obecnej sytuacji epidemiologicznej w kraju i na świecie główne ośrodki terapeutyczne różnych modalności zalecają swoim członkom przejście na pracę zdalną. Poniżej przedstawiam stanowisko Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej w sprawie udzielania świadczeń psychologicznych i psychoterapeutycznych w formie zdalnej:

„W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną Polskie Towarzystwo Terapii Poznawczej i Behawioralnej stoi na stanowisku konieczności jak najszybszego wprowadzenia możliwości wizyt psychologicznych i psychoterapeutycznych w formie telefonicznej oraz elektronicznej.
W związku z pandemią koronawirusa zagrożone jest również zdrowie i dobrostan psychiczny szerokich grup społecznych, które potrzebują lub w najbliższych tygodniach będą potrzebowały doraźnego i przedłużonego wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego.
Wprowadzenie możliwości pracy zdalnej dla psychologów i psychoterapeutów pozwoli na podtrzymanie trwających już procesów terapeutycznych, których przerywanie w zaistniałych warunkach i pozostawienie osób z nich korzystających bez wsparcia wydaje się szczególnie niekorzystne i nieefektywne, prowadząc do zbędnego wydłużenia leczenia, a nierzadko do pogorszenia stanu pacjenta. Wdrożenie takich rozwiązań da również możliwość udzielania pomocy grupom szczególnie dotkniętym obecnym kryzysem bez narażania na dodatkowe ryzyko zarówno osób korzystających ze świadczeń jak i tych, którzy je wykonują. Ponadto pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna w tej formie może być prowadzona nawet wobec osób objętych kwarantanną. Przypominamy również, że z usług poradni psychologicznych oraz poradni zdrowia psychicznego często korzystają osoby z grup ryzyka tzn. osoby starsze i chorujące przewlekle, które w obecnych warunkach udzielania świadczeń muszą osobiście dotrzeć do jednostek świadczących daną usługę narażając siebie w drodze do poradni oraz na miejscu w czasie ewentualnego oczekiwania na wizytę. Wprowadzenie zdalnych świadczeń pozwoli na ograniczenie ryzyka!
W przypadku zastosowania zdalnej formy udzielania świadczeń psychoterapeutycznych nie należy również obawiać się spadku efektywności oddziaływań terapeutycznych, ponieważ skuteczność interwencji poznawczo-behawioralnych przeprowadzonych zdalnie została potwierdzona w badaniach dla różnych populacji pacjentów (Dèttore, Pozza, Andersson, 2015; Linde et. al., 2015; Podina et. al., 2016; Rooksby et. al. 2015, Ruwaard, 2013).”

Terapia w formie internetowej prowadzona jest od przynajmniej kilkunastu lat i dorobiła się już licznych badań, które potwierdzają jej skuteczność. Badania donoszą o porównywalnej skuteczności dla wielu problemów m.in. zaburzeń lękowych czy bezsenności, a przebieg terapii jest taki sam niezależnie od tego czy odbywa się w gabinecie czy za pośrednictwem komunikatora (wideorozmowy poprzez np. Skype, Hangout, Zoom).

Niektórzy klienci nie mają przestrzeni do odbywania psychoterapii online i zawieszają swoją terapią, by kontynuować ją, gdy wszystko wróci do normy. Jeśli należysz do osób, które chciałyby spróbować spotkań online z terapeutą, ale masz pewne wątpliwości co do wideorozmów i tego, jak można się do nich przygotować, zapraszam do zapoznania się z infografiką, którą stworzyłam dla centrum, w którym pracuję.

terapia online

 

http://www.pttpb.pl/stanowisko-polskiego-towarzystwa-terapii-poznawczej-behawioralnej-sprawie-udzielania-swiadczen-psychologicznych-psychoterapeutycznych-formie-zdalnej-ramach-publicznej-sluzby-zdrowia/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s