Nie stresuj się w czasie, który już jest stresujący – pandemia COVID-19

Przestań starać się być produktywnym

Internet chce, abyś wierzył, że nie robisz wystarczająco dużo z całym tym „dodatkowym czasem”, jaki masz teraz podczas domowej kwarantanny. Ale pozostawanie w domu i zaspokajanie podstawowych potrzeb, których jest mnóstwo to przecież ogrom pracy.

produktywność

Kiedy 34-letni Dave Kyu, administrator sztuki w Filadelfii, zdał sobie sprawę, że będzie pracował zdalnie, zaczął fantazjować o projektach, które mógł teraz zrealizować w całym domu.

„Poszliśmy i kupiliśmy sprzęt do malowania szafek i myśleliśmy, że będziemy realizować projekt szafek kuchennych, który chcieliśmy zrobić od zawsze” – powiedział. Dwa tygodnie później on i jego żona nawet nie rozpoczęli tego projektu. Mają dwoje dzieci i wymagające prace. Nie ma dodatkowego czasu.

„Zdajemy sobie sprawę, że to była głupia myśl” – powiedział Kyu. „Jest o wiele bardziej stresująco niż się spodziewałem”.

Ponieważ epidemia koronawirusa ożywiła życie głównie w pomieszczeniach, wiele osób odczuwa presję, aby wyremontować czy udekorować każdy pokój w domu, zostać ekspertem w kuchni, spełnić się wreszcie jako profesjonalny cukiernik, napisać kolejnego „Króla Leara” i nabrać formy. Internet – ze swoim ciągłym strumieniem poradników i wirusowych wyzwań – tylko zwiększył zapotrzebowanie na realizację zadań i kolejnych celów do osiągnięcia.

„Jest wszędzie”, powiedziała Julie Ulstrup, 57, fotografka z Kolorado. „Jest w postach na blogach, w mediach społecznościowych, w e-mailach, które otrzymuję od ludzi takich jak: wykorzystaj ten czas produktywnie! Ja jak zwykle tego nie robię”.

Ale w obliczu globalnej pandemii, która dotknęła prawie każdy aspekt współczesnego życia, ludziom coraz trudniej jest doprowadzić różne projekty, zadania do końca.

„Trudno jest być produktywnym w spokojnych czasach, nie mówiąc już o globalnym kryzysie”, powiedział Chris Bailey. „Sam fakt, że mamy tak dużo czasu w ciągu dnia, jest fantastyczny, ale obecnie jest przeciwieństwem luksusu. Jesteśmy w domu, ponieważ musimy być w domu, i mamy o wiele mniej uwagi, ponieważ obecnie przeżywamy zbiorową traumę związaną z pandemią ”.

productivity-1068x507

Po tym, jak biuro 30-letniej Sary Johnson ogłosiło, że będzie od teraz funkcjonowało zdalnie, pracująca w filantropii Sara, stworzyła szczegółowy harmonogram wszystkich rzeczy, które robiłaby z dodatkowymi trzema godzinami dziennie, których nie musiałaby tracić na codzienne dojeżdżanie do pracy. „Usiadłam w zeszły weekend i po prostu czułam się, jakbym wcale nie maksymalizowała tego uzyskanego czasu, którego nigdy wcześniej nie miałam”, powiedziała.

„Codziennie przeznaczam godzinę na trening w domu. Potem będę rozmawiała przez trzy godziny, a potem zrobię domowe śniadanie, pójdę na spacer w porze lunchu, wieczorem popracuję nad czymś niezwiązanym z ekranem, ugotuję obiad i pójdę pobiegać” – powiedziała.

Ta chęć osiągania coraz to lepszych wyników, nawet w czasach globalnego kryzysu, odzwierciedla kulturę pracy w Ameryce. W ostatnim artykule dla The New Republic dziennikarz Nick Martin pisze, że „ten sposób myślenia jest naturalnym punktem końcowym amerykańskiej kultury – złudne przekonanie, że każda nanosekunda naszego życia musi zostać jak najlepiej wykorzystana i wskazywać na zysk oraz samodoskonalenie”.

Anne Helen Petersen, potwierdza: „Jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do tego, aby każdy moment naszego życia był produktywny, że nawet wtedy kiedy jestem na spacerze, to myślę, że powinnam posłuchać tego podcastu informacyjnego, który sprawi, że będę lepiej poinformowany i/lub lepszy od innych.”

Dr Petersen powiedział, że impuls do optymalizacji każdej minuty jest szczególnie powszechny u ludzi, z których wielu obecnie równoważy pracę i opiekę nad dziećmi w domu.

32-letnia Maggie Schuman ma teraz do czynienia z tym bardzo trudnym problemem nadmiernej produktywności, z powodu tego, że jej rodzina bierze udział w wyzwaniu Peloton za pośrednictwem aplikacji na platformy treningowej.

„Każdego dnia wszyscy domownicy zaznaczają zielony znacznik wyboru treningu, a z jakiegoś powodu ja, teraz, gdy mogę wziąć udział w treningu, nie robię tego”. „Czuję się trochę jakbym codziennie ponosiła porażkę, bo nie daję z siebie wszystkiego. Miałam tego dosyć!”. Maggie zignorowała także swoją siostrę, kiedy ta oznaczyła ją w konkursie pompek na Instagramie.

calm

Zamiast tego Maggie rozpoczęła dziennik wdzięczności i pracuje nad praktyką akceptacji. „Zamiast kolejnych powinności związanych z wymyślaniem czegoś nowego, byciem kreatywnym bo tak trzeba, wymyślaniem kolejnego pomysłu na duży biznes lub robienia czegoś wspaniałego i rozwijającego, staram się być bardziej w porządku wobec samej siebie po prostu będąc”.

38-letnia Noelle Kelso, konsultantka naukowa w Gruzji, powiedziała, że „próbuje znaleźć produktywność w małych chwilach”, ale ostatnie wydarzenia dały jej inną perspektywę.

„Dla wielu Amerykanów praca każdego jest teraz zagrożona, niezależnie od tego, czy uważasz, że jesteś z wyższej klasy średniej, średniej czy robotniczej, zagrożone są środki utrzymania wszystkich” – powiedziała. W tej chwili koncentruje się na tym, aby nie pozwolić umysłowi „dryfować w miejsce strachu, troski, paniki lub stresu”, powiedziała, zamiast tego zachęcając się do „zachowania wiary i pozostania wdzięcznym”.

„Wywieranie na siebie całej tej presji i stresu jest niewiarygodnie bezproduktywne” – powiedziała Ulstrup. „Stresuję się w czasie, który jest już stresujący”.

40-letni Adam Hasham, project menager w Waszyngtonie, powiedział, że to tylko kwestia czasu, zanim coraz więcej osób zda sobie sprawę, że samooptymalizacja w tym czasie jest daremna.

Dr Petersen powiedziała, że współczucie w tych czasach jest kluczowe. „Myślę, że wszyscy sobie z tym radzą inaczej, i istnieje prawdziwa tendencja do zawstydzania ludzi, którzy nie radzą sobie z byciem produktywnym cały czas” – powiedziała.

Pomocne jest także znajdowanie małych przyjemności. „Zrób sobie indyjskie jedzenie i wypij ze swoim małżonkiem butelkę wina. Dużo przechodzimy i wszyscy po prostu musimy to sobie ułatwiać, a nie utrudniać.”

Tłumaczenie: https://www.nytimes.com/2020/04/01/style/productivity-coronavirus.html

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s