Krok pierwszy:

Zrozumienie tego, że dbanie o siebie i własne potrzeby nie jest przejawem egoizmu to najważniejsza rzecz, którą powinieneś/powinnaś dla siebie zrobić. Gdy odpowiednio zadbasz o siebie, zarówno w sferze mentalnej, jak i fizycznej, nie tylko poczujesz się lepiej, ale i będziesz móc robić więcej rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Poświęcanie się dla innych kosztem samego/samej siebie jest najgorsze dla nas. Oczywiście wszyscy wokół nas są szczęśliwi i zadowoleni i chcą, żebyś robił/robiła tak zawsze, ale nie żyjesz po to by uszczęśliwiać innych kosztem siebie!
Jak zadbać o siebie w sferze mentalnej? Cóż, sposobów jest kilka i przedstawiam je w kolejnych krokach.
Krok drugi:

Gdy wywierasz na siebie presję, by osiągać spektakularne sukcesy, by wyglądać jak sportowiec, by robić wszystko perfekcyjnie w pracy i w domu i na uczelni i w szkole, to najzwyczajniej w świecie ignorujesz swoje potrzeby odpoczynku, czasu dla siebie i sprawiasz, że twoje ciało staje się napięte i zestresowane. Wywieranie na sobie presji może prowadzić do problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Odpuść. Zwolnij. Odetchnij. Odpocznij. Nie musisz robisz wszystkiego. Nie musi być 100%. Nie musi być idealnie.
Krok trzeci:

Każdy dorosły człowiek jest odpowiedzialny tylko i wyłącznie za siebie i za swoje niepełnoletnie dziecko lub zwierzę, które posiada. Kropka. Nie jesteś odpowiedzialny/a za cudze zachowanie i emocje innych. Jeśli komuś jest przykro, możesz okazać wsparcie, ale nie możesz przejmować odpowiedzialności za działania drugiej osoby. To nie przez ciebie ta osoba cierpi. Dorosły człowiek, który jest nieszczęśliwy, nie radzi sobie z emocjami, ma do przepracowania pewne rzeczy z przeszłości zawsze może skorzystać z pomocy specjalisty: psychologa, psychoterapeuty, lekarza psychiatry. Prywatnie lub w ramach NFZ. Z pomocą specjalistów może poradzić sobie z trudnościami, z którymi się boryka i wcale nie musi obarczać nimi ciebie.
Krok czwarty:

Masz prawo do czasu wolnego i spędzania go tak, jak tylko chcesz. Masz prawo po 8 godzinach pracy odejść od biurka i iść na spacer, odpocząć w łóżku. Nie musisz pracować 12 godzin, żeby dokończyć projekt, nie musisz jeść obiadu przy biurku. Zrób sobie przerwę, odwróć wzrok od monitora. Przespaceruj się. Poćwicz. Idź na rower. Do parku. Do lasu. W naturę! Nie musisz ciągle się rozwijać i zapisywać na kolejne kursy i szkolenia. Nie musisz być stale produktywny/a. Odpocznij!
Krok piąty:

Jeśli czujesz się źle (fizycznie i/lub psychicznie), jeśli nie masz ochoty na coś, jeśli źle czujesz się w obecności niektórych osób – zrezygnuj ze spotkania/przełóż spotkanie. Nikt nie ma prawa zmuszać cię do robienia czegoś, czego nie chcesz lub na co nie jesteś gotowy/a. Nie musisz się tłumaczyć. Nie musisz podawać przyczyny odmowy. Jeśli ktoś nachalnie naciska na ciebie, by uzyskać odpowiedź powiedz krótko i spokojnie: „Nie muszę się nikomu tłumaczyć.”
Krok szósty:

Bo tak naprawdę twoje zdrowie psychiczne jest ważniejsze od spotkania z przyjaciółką, czy imprezy rodzinnej. Twoje zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne. Badania kontrolne, ćwiczenia fizyczne, zdrowa dieta będzie niczym, jeśli będziesz zaniedbywać swoje zdrowie psychiczne. O zdrowie psychiczne dbaj codziennie: rób rzeczy, na które masz ochotę, nie wywieraj na sobie presji, pozwól sobie na odpoczynek, gdy czujesz się zestresowany/a znajdź sposób na rozładowanie stresu (ruch taki jaki lubisz najbardziej; zajęcia artystyczne; rozmowa z kimś bliskim lub ze specjalistą).